Ortodroma - podróż na krańce ziemi czy w głąb siebie?


Ortodroma jest najkrótszą trasą pomiędzy dwoma punktami biognącymi po powierzchni ziemi. To także tytuł książki Mateusza Janiszewskiego. W utworze autor nawiązał do wyprawy Ernesta Shackletona z 1914 roku, która była równie niezwykła, jak dramatyczna. Autor podążył tą samą trasą i dzieli się z czytelnikami wrażeniami z podróży.

 Odległa i trochę przerażająca Antarktyda to dla większości osób miejsce nieznane, wręcz abstrakcyjne, a już w pewnością przerażające ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Opisy są jednak bardzo realistyczne, co pozwala nam wczuć się w sytuację bohatera i dostrzec piękno niezwykłej, potężnej natury.

Ortodroma to opowieść o walce z nieokiełznaną naturą oraz własnymi słabościami, a także o pokonywaniu przeszkód, nie tylko napotykanych w świecie rzeczywistym, ale również tych ukrytych na dnie ludzkiego serca i duszy.

Autor ukazuje nam szczegóły własnej wyprawy tym samym szlakiem, ale w sto lat później, kiedy możliwości sprzętowe są o wiele lepsze, ale relacja człowiek i natura pozostają bez zmian. Jedyną rzeczą w lekturze, która przysparzała mi trudności, była dość skomplikowana terminologia żeglarska użyta przez autora. Nie mniej jednak całość napisana jest pięknym, niemalże poetyckim językiem. 

Reportaż jedyny w swoim rodzaju, wyjatkowa relacja z podróży w poszukiwaniu odpowiedzi na ważne dla pisarza pytania. Czas spędzony w samotności wyzwala najgłębsze pokłady myśli, które w codziennym życiu nie miałyby szansy zaistnieć. 
Z utworu przebija refleksja, że warto czasem przystanąć i spojrzeć w głąb siebie.

Komentarze

 1. Przyznam, że ostatnio mam ochotę na jakiś reportaż. Może więc się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa propozycja, myślę, że mój M... będzie zaciekawiony.
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mężczyznom może spodobać się jeszcze bardziej, to opis męskiej wyprawy :)

   Usuń
 3. zdaje sie być ciekawa ta ksiazka, ale ja nie przepadam za reportazami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem warto sięgnąć po po coś zupełnie nie w naszym guście, a może akurat nas zacikawi :)

   Usuń
 4. Nooo zapowiada się super :) zaintrygowałaś mnie tą książką :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

.

zBLOGowani.pl
Copyright © My lifestyle...