Jak wyglądało prywatne życie sułtanów?

"Prywatne życie sułtanów" Johna Freely to książka, w której autor opowiedział o sekretach władców Imperium Osmańskiego. Ukazano w niej rządy obfitujące w liczne intrygi i porywające namiętności. Mnóstwo w niej faktów historycznych, co czyni przekaz bardzo wiarygodnym.
Bardzo ciekawy rys historyczny wprowadza nas w świat dla Europejczyków niezwykły, tajemniczy, często niezrozumiały.
W książce przedstawiono czasy panowania dynastii Rodu Osmanów, które rozciągało się na siedem stuleci. Jak to zwykle bywa, na czele państwa stała jedna osoba, w tym przypadku sułtan, a wokół niego skupiało się wiele postaci różnej płci, które były mu przychylne lub wprost przeciwnie, na które musiał uważać.

Autor dużo miejsca poświęcił opisom pałacu Topkapi, który do dziś zachwyca turystów. Był on wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany, a przylegające ogrody sprawiają niesamowite wrażenie. Według relacji ze źródeł historycznych dawniej mieszkały tam nawet egzotyczne zwierzęta, jak tygrysy czy żyrafy.

Pałac skrywa wiele mrocznych tajemnic, odgrywały się w nim sceny krwawe i okrutne. Przyjęło się, że nowo panujący sułtan więził lub zabijał swoich braci, aby uniknąć rywalizacji i zapewnić sobie absolutną władzę. Uśmiercał także żony swojego ojca, wobec których istniało przypuszczenie, że mogą spodziewać się dziecka. To dla nas wprost niewyobrażalne okrucieństwo, jednak dawniej nikogo to nie dziwiło.

Bardzo ważną rolę na dworze sułtana odgrywały kobiety. Szczególną rolę przypisuje się matce sprawującego władzę sułtana, która często dobierała dziewczęta do haremu. W tej sytuacji możemy stwierdzić, że to nie władca rządził, ale pozwalał sobą kierować. Kobiety te, jeśli miały dość sprytu, wpływały na posunięcia polityczne. 
W dużo gorszej sytuacji były córki sułtana, które jako kilkuletnie dziewczynki były wydawane za mąż za dużo starszych mężczyzn, a wszystko po to, aby władca mógł zjednać sobie przychylność osób wpływowych.

Europejczycy próbują zrozumieć zasady jakimi kierowano się w Imperium Osmańskim, ale pewne wartości i zachowania są dla nas nie do przyjęcia, choć prawdę mówiąc czasy panowania naszych pierwszych dynastii także obfitują w szokujące fakty.  


Komentarze

  1. Lubię takie książki. Zainteresowała mnie i bardzo chętnie po nią sięgnę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja lubię książki poparte faktami historycznymi :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

.

zBLOGowani.pl
Copyright © My lifestyle...