21 lipca 2016

Wietnam, jakiego nie znacie

Z przyjemnością sięgam po książki o charakterze reportażu, ponieważ od zawsze fascynowały mnie odległe zakątki świata.
"Czołem, nie ma hien" Andrzeja Mellera to relacja z prawie trzyletniego pobytu autora wraz z partnerką w egzotycznym Wietnamie. Podróżnik z dokładnością i dużą dawką humoru opisuje zwyczaje Wietnamczyków i ich kontakty z turystami pochodzącymi ze wszystkich stron świata, a w przeważającej części z Rosji.
Wietnam, jakiego nie znamy to kraj pędzących jednośladów, naciągania turystów, kafejek z daniami na wynos czy kojarzący się z dodawaniem glutaminianu i cukru do każdego posiłku.
Życie w Sajgonie czy innych miasteczkach i wsiach biegnie szybko, zmienia się jak w kalejdoskopie, codziennie zaskakuje. Ludzie mieszkający w Wietnamie, dla nas Europejczyków z pozoru podobni jak dwie krople wody, to różnorodne charaktery i temperamenty i wiele ciekawych osobowości.
Autor opisał pobyt w tym kraju przywołując mnóstwo interesujących wątków, jak na przykład historię z tragicznym w skutkach pobiciem, mieszkaniem w wynajętym pokoju w gwarnym wielonarodowościowym hotelu czy anegdotę z kruszeniem w ustach lodu do kawy.
Wietnam ukazuje się jako kraj, w którym ściera się i wzajemnie przenika kultura Wschodu i Zachodu. Reporter nie szczędził też wątków politycznych, ponieważ skutki działań zbrojnych i dawnego systemu są cały czas widoczne.

Reasumując, z lektury książki wyłania się nietuzinkowy przekaz o obyczajach i życiu w Wietnamie, jakiego z pewnością nie ujrzy turysta przyjeżdżający tam na tydzień lub dwa. Aby poznać i choć trochę zrozumieć mentalność mieszkających tam ludzi, trzeba spędzić z nimi więcej czasu, jak to uczynił autor.

Książka zachęciła mnie do odwiedzenia tego miejsca, gdzie życie płynie inaczej niż u nas i wszystko wydaje się możliwe, ponieważ jak się okazuje jest to także kraj wielu możliwości, nawet przy niskim nakładzie finansowym.

Pozycja wydana przez Znak Literanova


9 komentarzy:

 1. Daleki Wschód mnie intryguje, więc z przyjemnością przeczytałabym tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio czytałam książkę o o Wietnamie Wojciechowskiej. Chętnie poznam i tę propozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. z pewnością przeczytam bo lubie takie książki :)1

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, na pewno Ci się spodoba, bo lubisz tę tematykę :)

   Usuń
 4. Z chęcią przeczytałabym tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. lubię czytać i oglądać programy o życiu innych kultur.

  OdpowiedzUsuń