Dziewczyna z ogrodu - przejmująca historia


Dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o intrygującej książce Wydawnictwa Kobiecego 

Jest to powieść  Parnaz Foroutan "Dziewczyna z ogrodu". 
Historia opowiedziana w utworze zaciekawiła mnie, ponieważ interesuję się zwyczajami i kulturą odmienną od rodzimej.

Powieść jest rodzajem sagi rodzinnej, której akcja rozgrywa się w Iranie oraz Stanach Zjednoczonych. Główną bohaterką jest starsza kobieta Mahbube mieszkająca w domu otoczonym przez piękny ogród, który z dużą troską pielęgnuje, ponieważ to miejsce przypomina kobiecie dawne czasy. Prawdopodobnie upływający czas i nieuchronnie zbliżająca się śmierć sprawiają, że kobieta chętnie wraca wspomnieniami do okresów dzieciństwa i młodości spędzonych w Iranie, gdzie mieszały się i wzajemnie uzupełniały judaistyczne oraz muzułmańskie tradycje i zwyczaje.

W swoich wspomnieniach dużo miejsca poświęca smutnej historii swojej matki Chorszid i jej szwagierki Rachel - kobiet, które poślubiły braci. Pierwsza z nich daje mężowi potomstwo, natomiast druga para nie doczekała się dzieci, co przysparzało obojgu małżonkom wielu cierpień i doprowadziło nawet do poślubienia kolejnej żony, która mogłaby urodzić dziecko.
Cała sytuacja doprowadziła do tragedii rodzinnej, ale punktu kulminacyjnego celowo nie zdradzę, aby zachęcić Was do przeczytania książki.

Muszę przyznać, że opowieść zrobiła na mnie duże wrażenie, gdyż porusza tematykę trudnych i bolesnych relacji między kobietami i mężczyznami w kraju, gdzie prawa kobiet nie są respektowane. Warto też podkreślić, że kobiety, których losy przytoczono, nie są jedynymi ofiarami przedstawionych sytuacji. Mężczyźni będący wyznania żydowskiego muszą stawić czoła przedstawicielom innej religii, co jak się okazuje nie jest ani łatwe, ani przyjemne.
 
Książka jest napisana ciekawie, wielokrotnie zaskakuje czytelnika zwrotami akcji. Autorka nawiązuje w powieści do wydarzeń ze swojej przeszłości, co czyni historię jeszcze ciekawszą. Jest to literacki debiut pisarki i mam nadzieję, że wkrótce ukażą się kolejne książki tej autorki.

Tytuł: "Dziewczyna z ogrodu"
Autor: Parnaz Foroutan

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Rok wyd.: 2016
Stron: 272
Oprawa: miękka
Komentarze

 1. Nie znam książki, ale faktycznie brzmi ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Koniecznie później napisz czy i Tobie się spodobała :)

   Usuń
 3. Chętnie przeczytam tą opowieść, zaciekawiła mnie Twoja recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się :) Warto poznać zwyczaje innych kultur, a przy okazji docenić to, co mamy :)

   Usuń
 4. Czytałam, tematyka bardzo ciężka.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

.

zBLOGowani.pl
Copyright © My lifestyle...