Wojciech Plewiński - Migawki

"Migawki" Wojciecha Plewińskiego to jedna z nowych propozycji wydawnictwa Znak Literanova, a którą przeczytałam z przyjemnością i nostalgią za dawnymi czasami, gdy wszystko wydawało się prostsze. 

Książka składa się z krótkich rozdziałów, a każdy stanowi odrębną całość, dzięki czemu czyta się lekko i przyjemnie.
Autor jest fotografem, który miał przyjemność pracować z najwybitniejszymi postaciami poprzedniego stulecia. Sam jako wybitny artysta ciągle doskonalił warsztat pracy i szukał nowych inspiracji. Jego prace są nietuzinkowe i widać w nich dbałość o szczegóły oraz scenerię. Przez wiele lat współpracował jako fotograf z popularnym wówczas tygodnikiem "Przekrój".

Mimo niełatwych doświadczeń życiowych, o których wspomina autor, życie 40 czy 60 lat temu było jakby lepsze, w każdym razie wydaje mi się, że czułabym się dobrze, wpasowałabym się w tamten czas i klimat. Przedwojenna polska rzeczywistość nie była łatwa, ale ma w sobie coś niezwykłego. Lata powojenne to okres nie tylko kształtowania się nowych granic, ale jednocześnie wzorców związanych ze sztuką.
Książka zainteresowała mnie także z powodu ciekawych wspomnień i anegdot ze świata znanych w czasach osobistości radia, sceny i telewizji. Tekst został wzbogacony o liczne fotografie wykonane przez autora, a na nich takie osoby jak Anna Dymna, Roman Polański czy Maryla Rodowicz.

Najciekawsze według mnie, bardzo żywe i dynamiczne  wspomnienia dotyczą Krakowa, ponieważ Plewiński przez większość życia zawodowego związany był z krakowskimi artystami, teatrami, sztuką.

Książkę polecam nie tylko miłośnikom biografii oraz fotografowania czy teatru, ale każdemu kto chętnie przygląda się drugiemu człowiekowi, bo Plewiński to postać ciekawa i intrygująca.
 

Komentarze

 1. Super książka ! Zachęciłaś nas tą recenzją ;3 Okładka i tytuł kuszące :* Pozdrawiamy i ślemy buziaki :**

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już o tej książce. Uwielbiam takie wędrówki w przeszłość.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie książki.Muszę sobie ją zamówić na letnie lenistwo pod gruszą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam , sentymentalna podróż w przeszłość :)

   Usuń

Prześlij komentarz

.

zBLOGowani.pl
Copyright © My lifestyle...